O oddziale
Oddział Dziecięcy liczy 28 łóżek i przyjmuje pacjentów do ukończenia 18 roku życia w trybie pilnym oraz planowym ze skierowaniem, oraz w trybie nagłym zgłaszających się do szpitala bez skierowania wraz z opiekunem lub przez SOR np. po przekazaniu przez zespół ratownictwa medycznego. Lekarze oddziału ponadto udzielają konsultacji na rzecz innych oddziałów szpitalnych.
W Oddziale Dziecięcym w czasie hospitalizacji wraz z dzieckiem może przebywać jeden opiekun dziecka przez 24h na dobę (rodzic, opiekun prawny).
Oddział prowadzi również szkolenie specjalizacyjne, staże kierunkowe dla lekarzy oraz praktyki dla studentów.
Terminy przyjęć ustalane są po przedstawieniu skierowania do Oddziału – informacje na temat zasad ustalania terminów przyjęć planowych przedstawiono w zakładce – "Dla pacjentów".
W razie potrzeby celem uzyskania szerszych informacji na temat zasad ustalenia terminów przyjęć jak i przebiegu hospitalizacji prosimy kontaktować się z kierownikiem lub lekarzami oddziału tel. 67 2106 640 lub 67 2106 644.
Usługi
Świadczenia udzielane przez Oddział obejmują świadczenia udzielane na rzecz pacjentów <18rż, a w szczególności:
- diagnostykę i leczenie ostrych schorzeń infekcyjnych w ramach hospitalizacji pediatrycznych;
- diagnostykę i leczenie (jeśli jest to możliwe w warunkach oddziału ogólnopediatrycznego)
- przewlekłych schorzeń układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego;
- diagnostykę i leczenie najczęstszych schorzeń alergicznych w populacji pediatrycznej m.in astmy oskrzelowej, AZS;
- diagnostykę i jeśli to możliwe w oddziale ogólnopediatrycznym leczenie schorzeń układu moczowego;
- diagnostykę, w szczególności planową schorzeń układu krążenia;
- ogólnopediatryczną wstępną diagnostykę niektórych zaburzeń neurologicznych – w tym w podstawowym zakresie diagnostykę padaczki, drgawek, bólów głowy oraz wstępną diagnostyką dzieci z podejrzeniem innych zaburzeń neurologicznych.
- wstępną diagnostykę i jeśli to konieczne i możliwe wstępne leczenie niektórych schorzeń endokrynologicznych (w tym diagnostyka cukrzycy, zaburzeń wzrastania);
- diagnostykę i leczenie w zakresie ogólnopediatrycznym innych schorzeń wieku dziecięcego – w tym m.in. żółtaczki, niedokrwistości, zatruć itd. jeśli ich leczenie jest możliwe w warunkach Oddziału Dziecięcego.
Oddział dysponuje możliwością wykonywania badań rezonansu magnetycznego wyłącznie u pacjentów współpracujących i niewymagających intensywnego nadzoru i znieczulenia w trakcie badania, po uprzednim ustaleniu terminy badaniach w ramach hospitalizacji.
Oddział dysponuje w ramach hospitalizacji możliwością wykonania badań KT u dzieci, w tym badań w znieczuleniu ogólnym.
Badanie endoskopowe wykonywane są w znieczuleniu i bez – wyłącznie w trybie planowym, w ramach hospitalizacji.
Oddział dysponuje w ramach hospitalizacji możliwością oceny psychologicznej.
Dla pacjentów
Tryb przyjęcia i termin hospitalizacji wyznaczane są przez lekarzy Oddziału po przedstawieniu otrzymanego skierowania (lub nr e-skierowania), niezbędnych danych osobowych, uzyskaniu wywiadu chorobowego i w razie konieczności osobistym zbadaniu pacjenta.
Celem ustalenia terminów przyjęć planowych prosimy zgłaszać się w dni robocze w godzinach normalnej pracy oddziału tj. 8.00-15.00. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli to możliwe termin przyjęcia może ustalić lekarz dyżurny w trakcie dyżuru (w dni robocze godz. 15.00-8.00 i w dni wolne od pracy).
Opiekun otrzymujący dla dziecka termin planowej hospitalizacji otrzymuje stosowne zaświadczenie o terminie przyjęcia.
UWAGA – prosimy o potwierdzenie terminu planowej hospitalizacji 1-2 dni przed planowanym przyjęciem tel. 67 2106 644.
Przyjęcia w trybie pilnym oraz nagłym odbywają się przez całą dobę.
Przyjęcia w trybie planowym odbywają się zgodnie z wyznaczonym wcześniej terminem hospitalizacji. Termin przyjęcia planowego może ulec zmianie w sytuacjach wyjątkowych tj. w przypadku braku możliwości zrealizowania zaplanowanej diagnostyki w ustalonym pierwotnie terminie lub na prośbę opiekuna dziecka.
Przy przyjęciu obecny musi być opiekun prawny dziecka lub w razie braku takiej możliwości opiekun faktyczny lub osoba upoważniona do sprawowania opieki nad dzieckiem przedkładając stosowne zaświadczenie. Przy przyjęciu zaleca się, aby opiekun posiadał dokumentacje medyczną pacjenta oraz książeczkę zdrowia dziecka.
Odwiedziny pacjentów odbywają się zgodnie z regulaminem Szpitala, prawo do odwiedzin może być czasowo ograniczone np. ze wskazań epidemiologicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz regulaminami wewnętrznymi.
Przyjęcia odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami, lekarze nie opiniują zasadności wystawianych skierowań do szpitala, nie konsultują wyników badań zlecanych ambulatoryjnie (z wyjątkiem konsultacji zlecanych z innych jednostek szpitala lub oceny wskazań do hospitalizacji u pacjenta zgłaszającego się bez skierowania do Szpitala).
Informacja na temat stanu zdrowia pacjentów hospitalizowanych w Oddziale udzielana jest przez lekarza prowadzącego lub kierownika oddziału wyłącznie opiekunowi prawnemu lub osobie upoważnionej do uzyskiwania informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta w godzinach pracy tj. 8.00-15.00. Zalecamy kontaktować się ww. sprawie około godz. 12-14 tj. po zakończeniu wizyty u pacjentów.
Lekarz dyżurny udziela informacji wyłącznie dotyczące pacjentów przyjętych w trakcie dyżuru oraz o stanie pacjentów wymagających interwencji w trakcie pełnionego dyżuru.
Lekarze oddziału nie udzielają teleporad – w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, konieczności konsultacji lekarskiej, osobistej lub w ramach teleporady proszę zgłosić się do SOR lub gabinetu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. W przypadku stanu dziecka wymagającego hospitalizacji w ocenie pracownika medycznego (TRIAGE) dziecko po uzyskaniu stosownych zgód jest przyjmowane do szpitala tj. do SOR lub bezpośrednio do Oddziału.
Odbiór wyników badań pozostających w opracowaniu odbywa się w sekretariacie Oddziału od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00 – po uprzednim potwierdzeniu dostarczenia wyniku i umówieniu terminu odbioru. Wyniki badań można omówić z lekarzem Oddziału w dyżurce lekarskiej.