Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Specjalistycznego w Pile dokłada wszelkich starań, by zagwarantować naszym pacjentkom i ich rodzinom odpowiednią opiekę medyczną i psychologiczną w sytuacji utraty ciąży, czy urodzenia martwego dziecka. Ważnym dla nas celem jest wsłuchanie się w potrzeby pacjentki i podążanie za jej oczekiwaniami oraz świadczenie opieki medycznej na najwyższym poziomie.

Przygotowaliśmy „List” dla pacjentki zawierający wszelkie niezbędne informacje dotyczące postępowania prawno-organizacyjnego związanego z utratą ciąży lub urodzeniem martwego dziecka. 

Czas spędzony w szpitalu pacjentka odbywa w sali, w której nie ma kobiet w ciąży i matek z dziećmi.

Na życzenie pacjentki i ojca dziecka istnieje możliwość zobaczenia dziecka oraz pożegnania się w zgodzie z potrzebami pacjentki i jej partnera. Pożegnanie odbywa się w sali na ten czas do tego wydzielonej.

Personel medyczny jest także pomocny w zebraniu pamiątek np. zdjęcia USG, opaski identyfikacyjnej czy odcisku stópek – zależnie od możliwości i życzenia pacjentki.

W zależności od decyzji rodziców tkanki płodu mogą być przekazane w celu dokonania pochówku przez rodziców. W przypadku rezygnacji z prawa do pochówku tkanki płodu zostaną przekazane do Zakładu Patomorfologii celem oczekiwania na pochówek zbiorowy, który odbywa się dwa razy w roku (marzec, październik). Pochówek zbiorowy organizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na cmentarzu Komunalnym w Pile i odbywa się na koszt miasta.

Można skorzystać z dostępnych w szpitalu becików, czapeczek i kocyków, w które można ubrać dziecko.

Szpital dokonuje również pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Procedury różnią się w zależności od tego, czy możliwe jest określenie płci dziecka. Szczegółowych informacji udzieli państwu personel oddziału.

Pacjentka jest informowana przez lekarzy i położne o tym, jakie objawy fizyczne mogą jej towarzyszyć w najbliższym czasie oraz kiedy powinna się udać na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa po wypisie ze szpitala.

Istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego podczas pobytu w oddziale.

Zapewniamy także kontakt z osobą duchowną, w zależności od życzenia pacjentki.

Strata ciąży czy urodzenie martwego dziecka może być pełnym bólu i cierpienia doświadczeniem, nasz zespół okazuje zrozumienie i wsparcie, by pobyt w szpitalu przebiegał możliwie najlepiej.