Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile dokonuje wszelkich starań byś był bezpieczny podczas korzystania z naszych usług. Staramy się, aby Twoje dane były chronione. Nie mniej jednak, korzystając z jakichkolwiek usług on-line, jesteś narażony na niebezpieczeństwa spowodowane działalnością cyberprzestępców. Aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania komputera, utraty danych osobowych, finansowych lub dostępowych (np. do kont bankowych), przestrzegaj przynajmniej poniższych zasad:

  1. Uważaj na przychodzące maile. Nie otwieraj podejrzanych przesyłek mailowych - jeżeli nie jesteś pewny nadawcy. Uważaj w szczególności na załączniki. Ostatnio bardzo popularnym sposobem instalacji wirusa jest przesłanie faktury w formie pliku PDF z Poczty Polskiej lub firm kurierskich. Najlepiej korzystaj z poczty mailowej, która przed dostarczeniem Ci wiadomości, sprawdzi czy nie ma w niej wirusów.
  2. Nie korzystaj z żadnych usług sieciowych typu logowanie, bankowość, serwisy społecznościowe itp. w sieciach ogólnie dostępnych (np. darmowych sieciach Wi-Fi). 
  3. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego na urządzeniach, którym dajesz dostępem do internetu. Pilnuj zawsze aby antywirus był w pełni zaktualizowany i posiadłą najnowszą bazę wirusów.
  4. Zwracaj szczególną uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie pobierania multimediów (aplikacji, muzyki, gier) oraz przeglądania portali internetowych na telefony komórkowe, smartfony czy komputer. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa lub portal. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
  5. Nigdy nie zapamiętuj haseł do swoich kont w przeglądarkach internetowych do usług sieciowych typu poczta mailowa, bankowość elektroniczna, serwisy społecznościowe itp.
  6. Zawsze stosuj trudne hasła - hakerzy posiadają miliony standardowych haseł i próbują je wykorzystywać codziennie przez boty (automatyczne programy), które próbują się logować na różne konta użytkowników w różnych serwisach.
  7. Pobieraj oprogramowanie tylko ze stron producentów tego oprogramowania. Darmowe serwisy oferujące możliwość pobrania programu lecz często wykorzystują do tego własne celowo zmodyfikowane instalatory, które instalują także dodatkowe niechciane oprogramowanie.
  8. Pamiętaj, że administratorzy serwisów nigdy nie będą potrzebować twojego hasła! Nie podawaj go osobom trzecim.
  9. Zachowaj szczególną ostrożność podczas otrzymywania wiadomości e-mail lub SMS z prośbą o kliknięcie w linka lub odesłanie SMS. Może to być próba oszustwa, wyłudzenia płatności, danych lub zainfekowania urządzenia.
  10. W razie wątpliwości odnośnie tego, jak w danej sytuacji postąpić, najlepiej przerwij wykonanie i zakończ pracę.

 

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa oraz porad jak bezpiecznie korzystać z sieci internet można znaleźć między innymi na stronach:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyberbezpieczenstwo
https://nety.pl/cyberbezpieczenstwo
https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/cyberbezpieczenstwo/3284,Cyberbezpieczenstwo.html