27-06-2023 | Aktualności

Ogólnopolski Dzień Diabetyka

Cukrzyca jest cywilizacyjną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Według szacunków, w Polsce cierpi na nią blisko 3 miliony osób. 27 czerwca chorzy na cukrzycę wraz z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków obchodzą Ogólnopolski Dzień Diabetyka.


Głównym celem obchodów tego dnia  jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych. 


Zasadniczo wyróżnia się dwa typy cukrzycy:

cukrzyca typu I - tzw. cukrzyca insulinozależna, której przyczyną jest przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy, w efekcie dochodzi do niedoborów insuliny;


cukrzyca typu II - tzw. cukrzyca insulinoniezależna bądź wieku dorosłego - jest chorobą metaboliczną, w której występuje oporność na insulinę.

Dodatkowo występuje cukrzyca ciążowa-pojawiająca się u kobiet w ciąży, a po porodzie podwyższony poziom glukozy może wrócić do normy.

Do ogólnych objawów świadczących, że może rozwijać się cukrzyca, zalicza się:

• nadmierne pragnienie (potrzeba picia w nocy),
• suchość w ustach,
• ciągłe przemęczenie,
• częste oddawanie moczu,
• rozdrażnienie i nerwowość,
• zaburzenia lipidowe,
• problemy skórne,
• problemy ze wzrokiem i słuchem.

W celu zdiagnozowania cukrzycy przeprowadzane są specjalistyczne badania laboratoryjne, które uwzględniają między innymi poziom glukozy na czczo oraz krzywą cukrową, jak i insulinową.

W leczeniu stosuje się nie tylko farmakoterapię, ale istotne jest również zmienienie nawyków i sposobu życia. W Polsce korzysta się z 6 leków przeciwcukrzycowych. Dodatkiem do leczenia jest podawanie insuliny, jednak większość chorych nie potrzebuje jej we wczesnej fazie choroby. Dopiero na późniejszych etapach jest ona podawana.

Jeśli chcesz zapobiec cukrzycy, działaniem, które jest zalecane w pierwszej kolejności to modyfikacja jadłospisu. Często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, jak nieprawidłowo się odżywiamy. Często jadamy na mieście, korzystamy z niezdrowych przekąsek, pijemy słodzone napoje, spożywamy alkohol. To wszystko sprawia, że cukrzyca może się rozwijać. Niezwykle ważne są również pory i częstotliwość posiłków. Pamiętajmy, lepiej jest jeść częściej, a mniejsze ilości.

Dieta bogata w węglowodany i nadmiernie kaloryczna, która prowadzi do nadwagi i otyłości to tylko jeden z czynników ryzyka. Innym jest ogólnie niezdrowy tryb życia. By zapobiec cukrzycy, należy także pamiętać o aktywności fizycznej, prawidłowym wysypianiu się, a jeśli palimy-warto pomyśleć, by to rzucić.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo się stresujemy, a to również sprzyja cukrzycy. Stres zawsze przyspiesza metabolizm, co powoduje silne wahania glikemii, ponieważ wydzielana wtedy w dużych ilościach adrenalina powoduje znaczny wzrost ilości glukozy we krwi, a ponadto hamuje wydzielanie insuliny.