Nasza placówka z certyfikatami "Szpitala przyjaznego Kangurom"
Oddziały Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny pilskiej lecznicy otrzymały certyfikaty „Szpitala przyjaznego Kangurom”. Potwierdziło to dbałość personelu o wysoki standard opieki nad matką i noworodkiem.
Według procedur stosowanych w Szpitalu Specjalistycznym w Pile zaraz po porodzenie dziecko ma kontakt z matką przez co najmniej 2 godziny. To czas nazywany kangurowaniem, bo kontakt odbywa się poprzez przytulanie, czyli metodę skóra do skóry. Warto podkreślić, że metoda kangurowania stosowana była już w naszym Szpitalu od wielu lat. Wykorzystywano ją w sprawowaniu opieki nad wcześniakami oraz dziećmi wymagającymi szczególnej opieki.
- Kangurowanie noworodka wycisza, leczy, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki bliskości z rodzicem stan noworodka stabilizuje się, utrzymuje się prawidłowa ciepłota ciała, normują się czynności serca i oddechu. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że dzięki wysiłkom pracowników oddziałów: ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego, nasz szpital mógł przystąpić do akcji „Szpital przyjazny Kangurom” – podkreśla Joanna Sobczak, pielęgniarka oddziałowa neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
W naszej placówce taki kontakt rodzica z dzieckiem stosowany jest zarówno po porodzie przeprowadzonym siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Szpital w Pile, a w szczególności załoga Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego, zachęcają matki i ojców do bezpośredniego kontaktu z noworodkiem niezależnie od rodzaju porodu.
- Należy uwrażliwiać rodziców na znaczenie tego rodzaju kontaktu w rozwoju dziecka już od pierwszych chwil po narodzinach, uświadamiać rodziców o przysługujących im prawach, zachęcać do kontynuacji kangurowania w warunkach domowych, promować zalety płynące z „rodzicielstwa bliskości” – dodaje Katarzyna Pochylska, położna oddziałowa w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
Certyfikaty akcji „Szpital przyjazny Kangurom”, które otrzymały nasze dwa oddziały ma w całym kraju tylko około 35 podmiotów leczniczych. Jest on przyznawany na okres trzech lat.