30-06-2022 | Aktualności

Wakacyjne recepty i wizyty u lekarza – to warto wiedzieć!

- Czy jedziesz z dziećmi nad morze, czy spędzasz urlop na działkach, aplikacja mojeIKP pomoże Ci cieszyć się wakacjami i ogarnąć zdrowie swoje i Twojej rodziny – informuje pacjent.gov.pl, serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją pobrać na Android z Google Play lub na iOS z App Store.

Dzięki aplikacji mojeIKP:

• masz pod ręką informacje o lekach, które bierzesz Ty lub Twoje dziecko
  • e-recepty nie zapomnisz w domu i wykupisz bez podawania numeru PESEL
  • nie zapomnisz o kolejnej dawce leku
  • e-receptę na stałe leki odbierzesz i wykupisz, gdzie zechcesz
  • udostępnisz wybrane dane medyczne Twoje lub Twoich bliskich pracownikom medycznym, farmaceutom, placówkom medycznym.

A ponadto:

• masz dostęp do portalu Diety NFZ
  • możesz policzyć liczbę kroków, które robisz codziennie.

Bez zalogowania możesz z głównej strony aplikacji:

• połączyć się z pogotowiem ratunkowym (numer 999)
  • znaleźć ważne numery telefonów, w tym jednolity numer alarmowy 112, numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK)  800 137 200, która działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna opieka zdrowotna, z tą różnicą, że konsultacje są udzielane przez telefon, oraz numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 –  (na infolinii uzyskasz informację o nocnej i świątecznej opiece lekarskiej, najbliższym SOR oraz aptece, w której znajdziesz swój lek, dowiesz się, jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem).
  • odbierać powiadomienia (tylko takie, które są skierowane do wszystkich pacjentów)
  • odebrać przypomnienie o lekach (żeby ustawić harmonogram przypomnień, trzeba się zalogować).

Wakacyjne recepty

Wystarczy zalogować się do aplikacji, a wszystkie swoje recepty znajdziesz w aplikacji. W aptece wystarczy, że pokażesz kod QR e-recepty do zeskanowania, nie musisz podawać numeru PESEL.

Jeśli bierzesz jakieś leki stale, zapewne nie zawsze kolejna recepta jest Ci wystawiana po osobistej wizycie. Twój lekarz może Ci wystawić kolejną e-receptę po kontakcie telefonicznym lub na czacie. E-receptę od razu odbierzesz w aplikacji mojeIKP.

Poza tym aplikacja działa także w trybie offline – masz dostępne dokumenty medyczne, które pobrałeś/aś przy ostatnim uruchomieniu aplikacji w połączeniu z Internetem. Co oznacza, że nie musisz mieć dostępu do Internetu, by wykupić receptę.

źródło (więcej informacji): https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/beztroskie-wakacje