19-03-2024 | Aktualności

Szpital Specjalistyczny w Pile spłacił całe swoje zadłużenie w ciągu 3,5 roku!

To wielki sukces dyrekcji szpitala, obecnego Zarządu Powiatu oraz radnych, którzy wspierają działania naprawcze w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. W ciągu niespełna 4 lat lecznica została całkowicie oddłużona. Spłacono ponad 63-milionowe zadłużenie i jest ono obecnie zerowe.

- To bardzo dobra wiadomość dla naszego bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, tym bardziej że wiele placówek leczniczych w kraju boryka się z ogromnym zadłużeniem, co powoduje ograniczenia w leczeniu pacjentów, normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o rozwoju czy zakupie nowego sprzętu. U nas taka sytuacja nie ma miejsca, wręcz przeciwnie. W czasie, kiedy szpital spłacał zadłużenie, modernizowano oddziały, kupowano specjalistyczne urządzenia – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

To na pewno zasługa dobrych decyzji. W 2019 roku w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu w Pile na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile wygrał sprawdzony w innych lecznicach w kraju, dobry menedżer Wojciech Szafrański. Nowy dyrektor za cel przyjął sobie zmodernizowanie Szpitala Specjalistycznego w Pile, a jednocześnie jego oddłużenie.

Kiedy Wojciech Szafrański obejmował stanowisko, budżet placówki obciążony był 50 mln kredytem i dużymi zobowiązaniami, które na bieżąco trzeba było płacić. Wkrótce Zarząd Powiatu oraz radni zgodzili się na zaciągnięcie przez szpital kredytu w wysokości 30 mln zł, który pozwolił ustabilizować sytuację.

Szybko okazało się, że była to bardzo dobra decyzja. Szpital Specjalistyczny, zamiast przez 20 lat spłacać ten kredyt, oddłużył się w ciągu 3,5 roku. Do tego przeszedł restrukturyzację i cały czas się modernizował, a dzięki temu mieszkańcy gmin powiatu pilskiego mogą czuć się bezpieczni.

- Na taki wynik złożyła się ciężka praca, pomysł i determinacja. To zasługa wszystkich pracowników, którzy ciężko pracują. Mamy kolejny dowód tego, że nasz szpital się rozwija. Z własnych środków, za pół miliona złotych, zakupiliśmy właśnie mikroskop operacyjny dla oddziału otolaryngologii. Zależy nam na procedurach wysokospecjalistycznych, aby leczyć również na poziomie klinicznym i przygotować szpital na wysokie wymagania nauki przyszłych lekarzy na potrzeby kierunku lekarskiego, który ma być otwarty w Noteckim Instytucie UAM w Pile - dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.