30-11-2022 | Aktualności

Szpital przyjazny osobom ze szczególnymi potrzebami

Niebawem, bo 3 grudnia, przypada Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. – Z tej okazji, osobom ze szczególnymi potrzebami i ich rodzinom oraz opiekunom pragnę złożyć życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica zaznaczając, że w ostatnim czasie w ramach Programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” w Szpitalu zrealizowano wiele inwestycji aby osobom ze szczególnymi potrzebami zapewnić swobodny dostęp do usług i świadczeń zdrowotnych.

Założeniem Programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” są systemowe i skoordynowane działania, których celem jest podniesienie jakości i zapewnienia niezależności życia dla osób o szczególnych potrzebach, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności lub percepcji.

Nowoczesne modyfikacje w rejestracji centralnej

W ostatnim czasie, aby – jak najbardziej  - ułatwić proces rejestracji osobom ze szczególnymi potrzebami dokonano dużych modyfikacji w rejestracji centralnej Szpitala. Poczekalnia przy Rejestracji została wyposażona w „system kolejkowy”, który uporządkował proces obsługi Pacjenta.

Rejestracja została wyposażona w stanowiskową pętlę induktofoniczną oraz dostęp do tłumacza PJM (pracownik będący tłumaczem). Dodać należy, że system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną składa się z odpowiednio zainstalowanego w pomieszczeniu przewodu tworzącego pętlę oraz ze specjalnego wzmacniacza pętli indukcyjnej. Do wzmacniacza podłączone jest źródło dźwięku – mikrofon, system nagłośnieniowy sali. Dzięki temu użytkownik aparatu słuchowego może cieszyć się wyraźnym sygnałem (bez żadnych zakłóceń i zniekształceń z zewnątrz).

Ponadto – jak podkreśla dyrektor Wojciech Szafrański – w trosce o osoby z niepełnosprawnościami, zastosowane zostało wysokiej jakości oświetlenie skierowane na twarz osoby pracującej w Rejestracji, co ułatwia osobom niedosłyszącym i niesłyszącym czytanie z ruchu warg.

Nowa pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami

Niedawno zakończono budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami wraz z przebudową schodów oraz modernizację wejścia głównego do Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica. W ramach inwestycji poprawie uległo wejście główne do Szpitala, tak aby osobom ze szczególnymi potrzebami zapewnić kompleksowy dostęp do usług zdrowotnych.

- Nowa pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami ułatwia dostęp do Szpitala osobom poruszającym się m.in. przy pomocy sprzętu wspomagającego (kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, inwalidzkich skuterów elektrycznych),  jak również osobom z trudnościami manualnymi i poznawczymi (np. po udarze) – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.

Winda z urządzeniem informującym wizualnie i głosowo

Ponadto dokonano modernizacji windy umiejscowionej w budynku szpitalnym. Winda została wyposażona m.in. w urządzenie informujące wizualnie i głosowo o przyjeździe oraz kierunku jazdy. Przed drzwiami umieszczone zostały oznaczenia odnośnie pięter w postaci cyfry kontrastującej z kolorem ścian oraz oznaczeniami pismem Braille’a.

Ławki z możliwością bezpiecznego odłożenia sprzętu rehabilitacyjnego

Pacjenci, którzy mają problemy z przemieszczaniem się, potrzebujący miejsca odpoczynku w drodze do głównych ciągów komunikacji szpitala, mogą skorzystać z nowych ławek. Jedna z nich została zlokalizowana nieopodal wejścia głównego do Szpitala, druga znajduje się w drodze na przystanek MZK.

Ławki posiadają oparcia i podłokietniki ułatwiające wstawanie. W bezpośrednim sąsiedztwie siedziska zapewniono miejsce do odłożenia sprzętu rehabilitacyjnego. Ławki zostały wyposażone w miejsce, które pozwoli na odpoczynek osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Ciągi piesze prowadzące do szpitala zostały wyposażone w nowe oświetlenie – lampy uliczne LED, a nieopodal przystaniu MZK trwa remont chodnika.

***

Dzięki  dofinansowaniu z programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica  będzie mógł – jeszcze bardziej niż dotąd – dostosować się do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

 

Informacje na temat zrealizowanych inwestycji w Szpitalu w ramach Programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” znajdą Państwo w dziale „Aktualności” oraz w zakładce „Dla Pacjenta” w dziale „Informacje dla osób z niepełnosprawnościami”.

red. szpital