18-01-2023 | Aktualności

Rządowe wsparcie dla Szpitala

Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica - to tylko przykłady inwestycji w północnej Wielkopolsce, które zostały wsparte rządowymi środkami.

Mowa o bardzo nowoczesnym sprzęcie medycznym, który przede wszystkim pozwoli znacznie zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów laparoskopowych, skróci czas pobytu chorych na oddziałach czy zmniejszy zużycie leków. Operowani pacjenci tym samym szybciej wrócą do formy i zawitają w swoich domach.

💬- Tym razem aż 886 tysięcy 560 złotych pozyskaliśmy z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Łącznie ze środkami Powiatu Pilskiego dało to kwotę 1 miliona 108 tysięcy 200 złotych, dzięki której do długiej listy sprzętu dołączy zestaw laparoskopowy z kamerą na zieleń indocyjaninową – informuje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

💬- Dofinansowanie wzmocni zakup sprzętu specjalistycznego niezbędnego do wykonywania innowacyjnych zabiegów neurochirurgicznych i chirurgiczno-onkologicznych dla Oddziału Neurochirurgicznego oraz Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Onkologicznej w naszym Szpitalu. Dofinansowanie pochodzi z w z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Środki umożliwią zakup sprzętu do endoskopowej chirurgii kręgosłupa oraz laparoskopu z kamerą 4K – podkreśla dyrektor Wojciech Szafrański, Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica.

💬- Do tej pory endoskopia kręgosłupa była domeną bardziej ośrodków prywatnych. By zoperować kręgosłup metodą endoskopową trzeba było udać się do prywatnego szpitala i tam za duże pieniądze wykonać taki zabieg. Cieszę się, że teraz umożliwimy pacjentom wykonywanie takich zabiegów na Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreślił dr n. med. Maciej Mielczarek, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego.

Sprzęt ma być wykorzystywany także na Oddziale Chirurgicznym. Jego kierownik lek. Maciej Stachowiak poinformował: - Sprzęt umożliwi nam wykonywanie w sposób bezpieczny i powtarzalny zaawansowanych operacji nowotworów jelita grubego u chorych, którzy tych operacji wymagają. Będą to operacje mało inwazyjne, będą się wiązały z mniejszym bólem, szybszym zdrowiem i mniejszym ryzykiem powikłań.

Warto raz jeszcze podkreślić to, że nie byłoby tego sprzętu gdyby nie doskonała współpraca Powiatu Pilskiego z pilskimi posłami i wojewodą oraz dyrekcją i personelem szpitala.

Na podst. źródło:
Starostwo Powiatowe w Pile