09-09-2022 | Aktualności

Pamiętajmy o pięciu zasadach ratujących ludzkie życie…

Jak co roku, w drugą sobotę września, obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ratownicy medyczni pracujący na co dzień w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica przypominają jak ważna jest pierwsza pomoc i szkolenia z jej udzielania.

Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy to inicjatywa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (największego ruchu humanitarnego na świecie). Został ustanowiony w 2000 roku i obchodzony jest cyklicznie.

- Z tej okazji składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy codziennie ratują życie i zdrowie ludzkie. Jestem pełen uznania i podziwu dla pracowników naszego Szpitala, którzy każdego dnia są w gotowości aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi, bo doskonale wiedzą, że życie ludzkie jest bezcenne – mówi dyrektor Wojciech Szafrański, Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica.

***

Celem Międzynarodowego Dnia Pierwszej Pomocy jest zwrócenie uwagi, iż pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu.

Ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego naszego szpitala przypominają, iż od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne resuscytacji ERC.

Jak postępować, gdy życie drugiej osoby, jest zagrożone? Polecamy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej Polskiej Rady Resuscytacji: https://www.prc.krakow.pl/wytyczne2021/rozdz4.pdf

 

Pamiętajmy! 5 zasad główny:

1/ Rozpoznaj nagłe zatrzymanie krążenia i rozpocznij RKO

2/ Wezwij zespół ratownictwa medycznego

3/ Rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej

4/ Dostarcz automatyczny defibrylator zewnętrzny /AED/

5/ Naucz się, jak prowadzic RKO

 

Na fot. ratowniczka medyczna Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica p. Monika.

 

tekst: red. szpital
grafika, źródło: Polska Rada Resuscytacji