17-05-2023 | Aktualności

Nowe inwestycje z myślą o pacjencie. Kolejne zmiany w naszym Szpitalu

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zrealizowano kolejne ważne inwestycje, które skutkują zmianami jakościowym w leczeniu pacjentów. Zakończono budowę bloku operacyjnego na Oddziale Okulistycznym, w nowym miejscu urządzono nowoczesną Pracownię Endoskopii, a na dniach otwarta zostanie nowa sala operacyjna dla Chirurgii Naczyniowej. 

Od 2019 roku w naszym szpitalu konsekwentnie realizowany jest program naprawczy, a placówka przechodzi ogromne zmiany. W tym czasie zmodernizowaliśmy kilka oddziałów, zakupiliśmy wysokospecjalistyczny sprzęt czy reorganizujemy pracę personelu, tak by usprawnić leczenie.

- Jednym słowem nadrabiamy wieloletnie zaniedbania w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Zdając sobie jednocześnie sprawę, że wciąż jeszcze długa droga przed nami, ale ciszy fakt, że tak wielu udało się już zrobić, a lista zadań sukcesywnie maleje – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W placówce zakończyła się właśnie modernizacja Oddziału Okulistycznego, na którym wybudowano blok operacyjny. Dodatkowo na oddział przeniesiono Poradnię Okulistyczną, co zapewnia pacjentom ciągłość leczenie i łatwiejszy dostęp do lekarzy.

- Na potrzeby poradni zaadoptowano aż 4 pomieszczenia, w tym jedno do zabiegów laserowych. To ogromna zmiana jakościowa, jeśli chodzi o okulistykę, co na pewno pozytywnie odczują pacjenci. Budowa sali operacyjnej na oddziale to również ważny krok w kierunku odciążenia głównego bloku operacyjnego w szpitalu, na którym obecnie można wykonywać więcej zabiegów, np. neurochirurgicznych, których liczba znacząco wzrosła w naszej placówce – zaznacza Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile.

Ponadto w zupełnie nowym miejscu, na poziomie -1 (za punktem przyjęć planowych) urządzono Pracownię Endoskopii. Obecnie jest ona blisko dwukrotnie większa, posiada dwie sale zabiegowe i salę z łóżkami dla pacjentów wymagających obserwacji czy leczenia. Co jednak najważniejsze, endoskopia została wyposażona w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu zwiększy się zakres wykonywanych badań i zabiegów.

Kolejną zmianą jakościową w leczeniu pacjentów będzie otwarcie w ciągu kilku najbliższych dni pracowni chirurgii endowaskularnej, gdzie powstała nowa sala operacyjna dla chirurgii naczyniowej. Inwestycja ta realizowana jest we współpracy z Grupą American Heart of Poland.

- Pacjenci będą poddawani małoinwazyjnym zabiegom, które są alternatywą dla dużych operacji naczyniowych. Leczymy „od środka", unikając powstawania dużych ran oraz bólu u pacjenta. Zabiegi są krótkie, a pacjenci szybko wracają do domu. To kolejne przełomowe rozwiązanie w naszym szpitalu – dodaje lekarz Maciej Stachowiak.

Modernizacja na Oddziale Okulistyki i w Pracowni Endoskopii kosztowała prawie 5 mln złotych. Szpital Specjalistyczny w Pile pozyskał na ten cel prawie 4 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Brakującą kwotę dołożyliśmy z własnego budżetu.

- Było to możliwe dzięki skrupulatnie realizowanemu planowi naprawczemu, poprawie sytuacji finansowej placówki i zaangażowaniu moich współpracowników, za co z góry serdecznie dziękuję. Ciężka praca popłaca, a efekty widać gołym okiem. Ubiegły rok Szpital Specjalistyczny w Pile zamknął na finansowym plusie – prawie 3 mln złotych. To efekt mądrego zarządzania i zrealizowanych w placówce nadwykonań – podkreśla Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile.

Nie spoczywamy jednak na laurach i cały czas ciężko pracujemy, planując już kolejne inwestycje, które poprawią jakość i komfort naszych pacjentów.