07-11-2022 | Aktualności

Nasi pacjenci mogą skorzystać z pomocy edukatora cukrzycy

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopada) przypominamy, że w Szpitalu Specjalistycznym w Pile im. Stanisława Staszica funkcjonuje prozdrowotny program edukacyjny z zakresu edukacji cukrzycowej. Pacjenci naszego szpitala, którzy mają zdiagnozowaną cukrzycę, mogą skorzystać z pomocy edukatora cukrzycy. Funkcję tę pełni Joanna Grzeszek - pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa internistycznego.

Pani Joanna przeprowadza szkolenia z pacjentami, także z członkami rodziny (na zlecenie lekarza prowadzącego), w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

- Szkolenie prowadzone jest dwuetapowo, mianowicie, pierwszym etapem jest rozmowa z pacjentem na temat istoty cukrzycy, przyczyn, powikłań oraz diety cukrzycowej, natomiast drugi etap polega na zaznajomieniu się pacjenta z obsługą sprzętu tj. glukometru czy też wstrzykiwacza do podawania insuliny – mówi Joanna Grzeszek i podkreśla, że rozmowa z pacjentem zawsze ukierunkowana jest w sposób indywidualny, z uwagi na rozmaite problemy zdrowotne pacjenta tj. choroby współistniejące.

Pani Joanna stara się objąć pacjenta opieką w zakresie holistycznym, tak by pacjent osiągnął pełen zakres niezbędnej wiedzy dotyczącej cukrzycy.

- Pożądanym efektem szkolenia diabetologicznego jest poprawa komfortu życia pacjenta oraz wymierne wyniki badań glikemii. Pacjent, który uczestniczy w szkoleniu diabetologicznym otrzymuje od edukatora osobisty glukometr oraz materiały edukacyjne – informuje Joanna Grzeszek.

red. szpital