27-04-2023 | Aktualności

Mamy nieoficjalny rekord! Zebraliśmy 101 litrów krwi w 12 godzin

Na terenie Piły 19 kwietnia odbyła się wielka zbiórka krwi. Zebrano łącznie 101 litrów tego cennego daru życia. Tym samym nieoficjalnie pobiliśmy rekord kraju w ilości oddanej krwi w jednej miejscowości w ciągu 12 godzin.

Do oddania krwi zgłosiły się w sumie 342 osoby, a pobrano ją od 234 dawców. Na terenie miasta działało 5 punktów: w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Powiatowej Hali Sportowej przy Wincentego Pola, Hali Sportowej Akademii Nauk Stosowanych oraz w kwiobusach przy Starostwie Powiatowym w Pile i galerii Vivo.

- Choć rekord jest ważny, to liczy się przede wszystkim idea i efekt – litry krwi, które wielu ludziom w potrzebie uratują zdrowie i życie. To wspaniały dar, którym się podzieliliście, a którego nie można niczym zastąpić. Dziękuję dawcom za wielkie serca i zaangażowanie. Nie od dzisiaj wiem, że na mieszkańców powiatu pilskiego zawsze można liczyć. Dziękuję również naszym partnerom, którzy zaangażowali się w jej organizację. Współpraca buduje, a razem możemy więcej – podsumował akcję Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Znaczenie akcji docenił również minister zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedził krwiodawców w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola, dziękując im osobiście za piękny gest, płynący prosto z serca.  Podziękował również organizatorom.

- Szczególnie chciałbym podziękować panu Staroście Eligiuszowi Komarowskiemu za podjęcie tej cennej inicjatywy, której celem jest zabranie jak największej ilości krwi, która będzie wykorzystywana dla pacjentów w ratowaniu życia. Krew jest darem bezcennym i każda zbiórka musi być doceniona i wspierana przez Ministerstwo Zdrowia. Dziękuję także mieszkańcom Piły i regionu, którzy oddają krew oraz za wszystkie inicjatywy prozdrowotne, w które się angażują, choćby w badania profilaktyczne 40 plus, gdzie w Wielkopolsce najwięcej osób skorzystało z tego programu – podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Swojego zadowolenia z akcji, jej przebiegu i ilości zebranej krwi nie krył dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile Wojciech Szafrański.

- Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Powiatu Pilskiego po raz kolejny pokazali, jak wielkie mają serca. Krew, która została zebrana, na pewno uratuje zdrowie i życie wielu pacjentom Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji oraz podkreślić, jak ważna jest regularne i dobrowolne krwiodawstwo. To dzięki ludziom o tak wielkim sercu, jak nasi darczyńcy, możemy pomagać chorym i ratować życie – dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile.

Organizatorami zbiórki krwi byli: Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile, Oddział Rejonowy PCK w Pile, Akademia Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Ministerstwo Zdrowia i Grupa American Heart of Poland.