30-06-2022 | Aktualności

Grupa American Heart of Poland unowocześni Oddział Kardiologiczny

Już wkrótce Oddział Kardiologiczny z Pracownią Hemodynamiki przejdzie nowoczesną modernizację. 10 mln zł, tyle podmiot zewnętrzny zainwestuje  w rozwój Oddziału oraz w sprzęt medyczny. To jeden z warunków umowy, którą dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica podpisała z przedstawicielami Grupa American Heart of Poland. Wyłonienie operatora w zakresie lekarskich procedur medycznych nie ma nic wspólnego z pojęciem „prywatyzacji”: - Usługi świadczone przez Oddział Kardiologiczny nadal będą bezpłatne. Konkurs na świadczenie został przeprowadzony aby pozyskać dla szpitala dodatkowy kapitał. Nasz personel medyczny nadal świadczy usługi w oddziale  – podkreśla dyrektor Wojciech Szafrański.

Firma była jedną spośród trzech, które złożyły swoje oferty w konkursie ogłoszonym przez Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica „na realizację świadczeń zdrowotnych z zakresu kardiologii  i kardiologii inwazyjnej wraz z najmem odpowiedniej części powierzchni”.

Grupa American Heart of Poland będzie sprawować opiekę nad pacjentami w pilskiej placówce przez co najmniej 10 lat.

- Przed nami dekada intensywnego rozwoju i podnoszenia jakości opieki nad pacjentami. Inwestycje obejmą m.in. modernizację oddziału kardiologii i zakup nowoczesnego sprzętu. Docelowo szpital będzie dysponować 35 łóżkami, łącznie z 10-łóżkowym oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego - informuje dyrektor Wojciech Szafrański.

***

Rozpoczęcie świadczenia usług kardiologicznych przez American Heart of Poland w Szpitalu w Pile zostało oficjalnie ogłoszone 14 czerwca, podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym.

- Przejęcie opieki nad oddziałem kardiologii w Pile jest kolejnym krokiem Grupy American Heart of Poland w realizowaniu misji docierania z wysokospecjalistyczną ofertą do mieszkańców całego kraju. W północno-zachodniej Polsce Grupa jest już m.in. operatorem całego szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim. Piła jest dla American Heart of Poland bardzo ważnym ośrodkiem - biorąc pod uwagę kategorię szpitali powiatowych, jest to jedna z największych placówek w Polsce – mówił Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland. Dla realizacji tej misji w Pile zadeklarowaliśmy się zainwestować 10 milionów złotych w wyposażenie i rozbudowę oddziału kardiologii, dzięki czemu będziemy mogli nie tylko zapewnić jeszcze wyższy standard opieki nad pacjentami, ale również zwiększyć liczbę dostępnych w szpitalu miejsc – dodał.

Z punktu widzenia pacjentów nie zmieni się procedura korzystania z opieki medycznej – podniesie się jej standard, nadal natomiast będzie ona świadczona w sposób bezpłatny, na podstawie kontraktu z NFZ. Już teraz pilski szpital otrzymał certyfikat akredytacyjny jako dowód spełnienia najwyższych standardów leczenia.

- Wartość księgowa obecnego sprzętu, jakim dysponuje oddział kardiologii, wynosi około 5 milionów złotych. Teraz w ciągu dwóch lat zostanie zainwestowanych w oddział 10 milionów złotych. To będzie ogromny skok jakościowy, jeśli chodzi o możliwości leczenia pacjentów – wyjaśniał podczas konferencji prasowej Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wśród innowacji wdrażanych przez Grupę w pilskiej placówce znajdzie się również program specjalistycznej opieki po zawale, tzw. KOS-zawał. Jestto kompleksowa oferta opieki i rehabilitacji kardiologicznej dla Pacjentów po zawale mięśnia sercowego, która składa się z czterech modułów obejmujących m.in. leczenie zachowawcze i diagnostykę, leczenie interwencyjne i kardiochirurgiczne, rehabilitację kardiologiczną i elektroterapię oraz specjalistyczną opiekę kardiologiczną trwającą 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca.

 - Jednym z podstawowych celów współpracy z Grupą American Heart of Poland jest pewnego rodzaju dźwignia finansowa. Mamy świadomość pewnych różnic, które oddzielają nas od szpitali o podobnym zakresie funkcjonowania – mówiła Beata Szafraniec, zastępca dyrektora ds. finansowych i organizacji Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica. – Obecność Grupy pozwoli nam na skrócenie tego dystansu, m.in. za sprawą nowych inwestycji skierowanych na kardiologię, a następnie chirurgię naczyniową – tłumaczyła.

Grupa American Heart of Poland jest liderem na rynku usług sercowo-naczyniowych w Polsce - należące do niej podmioty wykonują rocznie 47 tysięcy zabiegów wieńcowych, co plasuje Grupę na pierwszym miejscu w kraju. Rocznie we wszystkich oddziałach zarządzanych przez Grupę leczonych jest ponad 120 000 chorych. Do Grupy należą również szpitale wielospecjalistyczne, Uzdrowisko Ustroń oraz Centrum Badawczo - Rozwojowe. Oddział kardiologiczny Szpitala w Pilebędzie już 24 tego typu ośrodkiem medycznym w kraju, zarządzanym przez Grupę American Heart of Poland.

 

Tekst: red. szpital/ Izabela Leśkiewicz - dyrektor PR i Komunikacji Grupa American Heart of Poland

fot. red szpital