09-11-2023 | Aktualności

Bezpłatne badania mammograficzne w Szpitalu Specjalistycznym w Pile

Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile zaprasza kobiety w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Dbamy o zdrowie naszych pacjentek, dlatego włączyliśmy się w Program Profilaktyki Raka Piersi, oferując kompleksowe i profesjonalne badania. Te wykonywane są na najwyższej klasie mammografie cyfrowym 3D, który został niedawno zakupiony do naszej placówki za ponad 750 tys. złotych.

Każdego roku raka piersi diagnozuje się u ponad 20 tysięcy Polek. To oznacza, że codziennie 50 kobiet dowiaduje się o chorobie. Lekarze jak mantrę powtarzają, że im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa na pełny powrót do zdrowia.  

Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada widełki wiekowe zostały rozszerzone i do bezpłatnej mammografii kwalifikowane są panie od 45 do 74 roku życia.

Badania powinno wykonywać się:

·       co 24 miesiące u kobiet w wieku od 45 do 74 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);

·       co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT);

·       badanie wykonuje się co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości, lekarz kieruje kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie. Jeżeli wynik jest prawidłowy, na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie, są m.in.:

·       wiek powyżej 50 lat,

·       Rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra),

·       Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2

·       Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,

·       Późna menopauza po 55 roku życia,

·       Urodzenie dziecka po 35 roku życia,

·       Bezdzietność

·       Leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

Rejestracja na bezpłatne badania mammograficzne odbywa się telefonicznie: od 7:30 do 15.00 pod numerem 67 210-65-55 i od 15.00 do 19.00 – 67 210-65-49 lub osobiście w rejestracji Zakładu Radiologii od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 19.00. Skierowanie na badanie nie jest wymagane.