15-09-2023 | Aktualności

Szpital Specjalistyczny w Pile dołącza do obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta

Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile w dniach 17-20 września będzie prowadził akcje związane z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjenta”.

Bezpieczeństwo pacjenta i jakość udzielanych świadczeń to jedne z priorytetów dyrekcji i pracowników Szpitala Specjalistycznego w Pile. Dlatego nasza placówka, podobnie jak w roku ubiegłym, przyłącza się do Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta.

W dniach 17-20 września proponujemy dla personelu medycznego wymianę doświadczeń, natomiast dla obecnych i potencjalnych pacjentów ciekawe prelekcje. Będzie okazjonalny tort, stoiska promujące zdrowie, a przy współpracy ze studentami pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych będzie można m.in. dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, BMI czy zapoznać się z zasadami profilaktyki nowotworów piersi i jąder.

Dla poparcia ogólnoświatowej inicjatywy i zwrócenia uwagi na kwestie bezpieczeństwa pacjenta 17 września zostanie również podświetlony na kolor pomarańczowy budynek Starostwa Powiatowego przy al. Niepodległości w Pile.

Na tym jednak nie koniec. Program obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym w Pile jest o wiele bogatszy. Poniżej przedstawiamy szczegółową agendę.

Agenda Światowego Dni Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Temat: Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjentów w Szpital Specjalistycznym w Pile

Hasło: Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta

Od 17 do 20 września 2023 r. personel Szpitala będzie zaopatrzony w pomarańczowe wstążeczki a w holu głównym, sali konferencyjnej oraz przy stoiskach studentów pielęgniarstwa znajdziecie tablice z balonami. W tych dniach od godziny 10.00 do godziny 15.00 funkcjonować będą stoiska profilaktyki nowotworowej piersi i jąder, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy – pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, BMI.

17.09.2023 r. (niedziela) – podświetlone na kolor pomarańczowy Starostwo Powiatowe w Pile

20.09.2023 r. (środa)

I część od 10.00 do 12.30 – wymiana doświadczeń dla personelu szpitala

1.     Udział Pacjenta w przygotowaniu do zabiegu operacyjnego – prehabilitacja.

a.     Rola Poradni Anestezjologiczno-Prehabilitacyjnej /dr Anna Michałowska

b.     Przygotowanie do operacji okiem chirurga/ dr Maciej Stachowiak

c.     Przeglądy leków/ mgr farmacji Alicja Dobrowolska

d.     Poprawa kondycji fizycznej/ mgr fizjoterapii Patrycja Tuszyńska

e.     W gabinecie dietetyka - jak przygotować pacjenta żywieniowo / dietetyk Elżbieta Iwachów

f.      Wsparcie psychologiczne i eliminacja nałogów / psycholog, pielęgniarka Anna Pawłowska

2.     Udział pacjentów w profilaktyce upadków, programach edukacji zdrowotnej prowadzonych w Szpitalu. Badanie doświadczeń pacjentów z pobytu w Szpitalu Specjalistycznym w Pile - Pełnomocnik ds. Jakości w Szpitalu Specjalistycznym w Pile Ewa Jaskółka.

3.     Bezpieczeństwo Pacjenta – doświadczenia wieloletniego pracownika Kancelarii Premiera i Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie – Pełnomocnik ds. Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu Specjalistycznym w Pile Jan Wolszczak.

12.30 – 13.00 Tort przygotowany na Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta i ”pomarańczowe” babeczki

II część od 12.30 do 15.00 – dla pacjentów

1.     Tu dowiesz się co zrobić, żeby być „zdrowszym” przed operacją. Operacja jak maraton, kto się przygotuje dotrze do mety – zadania Prehabilitacji moderator dr Anna Michałowska

·       Przygotowanie do znieczulenia okiem anestezjologa

·       Przygotowanie do operacji okiem chirurga

·       Sprawdź swój stan odżywienia/dietetyk

·       Jak przygotować pacjenta farmakologicznie/ mgr farmacji Alicja Dobrowolska

·       Popraw swoją kondycję fizyczną /mgr fizjoterapii Patrycja Tuszyńska

·       Wyjaśnij wątpliwości, UWIERZ, ŻE SIĘ UDA!!!

4.     Zajęcia w Szkole Rodzenia – warsztaty prowadzone przez położne – od 14.30 - Położna Oddziałowa Katarzyna Pochylska.

Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w wydarzeniu i skorzystania z zaplanowanych działań.