14-11-2023 | Aktualności

Światowy Dzień Wcześniaka: Siła i Nadzieja Małych Wielkich Wojowników

Każdego roku 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – dzień poświęcony małym wojownikom, którzy rozpoczynają swoje życie zbyt wcześnie. To święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z wcześniactwem oraz wsparcie dla rodzin, które doświadczyły tego wyjątkowego wyzwania.

Rocznie rodzi się przedwcześnie około 15 milionów noworodków, co stanowi jedno na 10 wszystkich dzieci urodzonych na całym świecie. Wcześniactwo dotyczy narodzin dziecka przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Dzieci urodzone przedwcześnie, często muszą stawić czoła różnym wyzwaniom zdrowotnym.

Choć początki wcześniaków mogą być trudne, to ich determinacja, siła i niezłomna wola inspirują nas wszystkich. Każdy dzień, każdy postęp, każdy uśmiech tych maluchów jest dowodem ogromnej siły, z jaką potrafią stawić czoła przeciwnościom. Światowy Dzień Wcześniaka to czas, aby celebrować i podziwiać ich niezwykłą siłę, a także determinację do walki.

Podniesienie świadomości społecznej przez edukację i nagłaśnianie problemów, z jakimi na co dzień zmagają się niedojrzałe dzieci i ich rodziny jest celem corocznej kampanii informacyjnej w tym dniu.

Kampanie mają zawsze krótkie przesłanie. W tym roku eksponuje się bliskość kontaktu bezpośredniego „skóra do skóry” (kangurowanie) każdego dziecka ze swoim rodzicem jak najszybciej po porodzie.

W naszej placówce zarówno Odziały Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny otrzymały w tym roku certyfikaty „Szpitala przyjaznego Kangurom”. Potwierdziło to dbałość personelu o wysoki standard opieki nad matką i noworodkiem.

Oddział Neonatologiczny Szpitala Specjalistycznego w Pile jako oddział II stopnia referencji otacza opieką specjalistyczną także dzieci przedwczesne urodzone. Od początku tego roku na świat w naszej placówce przyszło 738 noworodków, z czego 63 to wcześniaki.

By jak najlepiej spełniać swą funkcję, rozwijamy nie tylko nasza fachową wiedzę, uczestniczymy w szkoleniach, ale także zabiegamy o najwyższej klasy sprzęt.

Ostatnim darem od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla naszego oddziału jest „mercedes” wśród inkubatorów transportowych, który jest wyposażony w pulsoksymetr oraz najnowszy respirator SLE do wentylacji wcześniaków transportowanych z bloku porodowego na salę intensywnej terapii noworodka.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich małych wojowników, ich rodzin oraz naszego personelu medycznego, który dba o ich zdrowie i dobro. Życzymy Wam siły, wytrwałości i mnóstwa uśmiechów. Niech każdy dzień będzie pełen radości, nadziei i wielkich sukcesów.